Anasayfa / Haberler / Donanım / AMD ve Intel’in Yeni Canavarları Karşı Karşıya

AMD ve Intel’in Yeni Canavarları Karşı Karşıya

Core i9 7960X vs AMD Threadripper 1950X

Önümüzdeki günlerde kozlarını piyasada son kullanıcıyla paylaşacak olan Intel ve AMD’nin en güçlü 2 işlemcisi Intel 7960X ve AMD Threadripper 1950X karşı karşıya.

 

AMD’nin Ryzen Threadripper hamlesine sayılı günler kaldı. Son olarak tamamiyle yeni kutu tasarımı ortaya çıkan 12 ve 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcileri, 10 Ağustos gibi raflardaki yerini almış olacak. Çok çekirdek, yüksek performans ve Intel’e kıyasa daha iyi fiyat/performans vaadiyle yeni işlemci ailesi merakla bekleniyor.

 

Intel tarafında ise 10 çekirdek üstü Skylake-X yani Core i9 serisi işlemciler henüz piyasaya çıkmadı ama kademeli olarak giriş yapacak gibi görünüyorlar. 12 çekirdekli modelden sonra 16 çekirdekli işlemcinin detayları da ortaya çıktı. Bu detaylara geçmeden önce Intel tarafında AMD’den farklı olarak 18 çekirdekli model olduğunu da not düşeyim. 18 çekirdekli model…

 

Core i9-7960X adını taşyan yeni işlemci, yukarıda da ifade ettiğim gibi 16 çekirdek ve 32 izlek desteği sunuyor. Her çekirdek için 1 MB büyüklüğünde Seviye 2 ve çekirdekler arası paylaşıma tahsis edilmiş 22MB büyüklüğünde Seviye 3 belleği bulunanb işlemci, toplamda 44 PCIe hattı sahip. Karakteristik özellikler açısından AMD platformunun 60 + 4 PCIe konfigürasyonu özellikle çoklu ekran kartı ve yüksek FP başarımlı sistemler için daha güçlü bir seçenek.

Test Sonucu:Dört kanal bellek konrolcüsüyle donatılan işlemci, 14nm üretim geometrisiyle hazırlanıyor. Intel’in 10 çekirdek üstü Skylake-X işlemcilerindeki düşük baz frekans uygulaması bu modelde de var. Normal hızı 2.5GHz olarak belirlenen işlemci, Turbo ile kaç MHz seviyesini görebiliyor henüz bilmiyoruz ancak AMD’nin Threadripper 1950X işlemcisi 3.4GHz olan baz frekansıyla, Skylake vs. Zen arasındaki AMD aleyhine %7-10 IPC farkını ne derece etki edecek merak konusu çünkü özellikle oyunlarda baz frekans ve sürdürülebilir turbo profili önem arz ediyor.

Gelelim test sonucuna. GeekBench 4.1 ile yapılan Core i9-7960X testi bize öncül fikir kazandırmak için ilk doneyi veriyor. Sonuca göre tek çekirdek skoru 5238, çok çekirdek skoru ise 33672 olan Core i9-7960X, AMD’nin Threadripper işlemcisine kıyasla tek çekirdek %28, çok çekirdekte ise %25 daha yüksek skor vermeyi başarmış.

Görünen o ki daha iyi termal yönetim ve TDP seviyesi için düşük baz frekans, agresif Turbo tepkisi ile desteklenmiş. Henüz güç tüketim değerlerine hakim olmadığımız işlemci, AMD Threadripper 1950X’e kıyasla tam %70 daha pahalı. AMD’nin işlemcisi 999$’dan, Intel’inki ise 1699$’dan piyasaya çıkacak. Yani teknik olarak aradaki fiyat farkına örneğin GeForce GTX 1080 Ti ekran kartı almak veya sistemin diğer parçalarını (anakart, SSD, RAM) tamamlamak da pekala mümkün olabilir.

Ancak bu seviye işlemciler özellikle “proconsumer” dediğimiz iş ve eğlence amaçlı, bütçe sıkıntısı olmayan ihtiyaçlara yöneldiği için en azından kimi kullanıcılar aradaki fiyat farkını görmek yerine en hızlısına, en güçlüsüne gitme eğilimi gösterebilirler. Bu arada son bir not olarak GeekBench 4.1 test bir kriter ancak yeterli bir test değil, aradaki net farkı görebilmek için kapsamlı sonuçları görmemiz gerekiyor çünkü ilgili testin karakteristiği ve süresi, özellikle işlemcilerin güç ve ısı yönetimi ile buna bağlı olarak turbo haritalarına farklı etkide bulunabiliyorlar.

 

Hakkında Fatih Bıyıklı

Fatih Bıyıklı
Güncel, doğru ve kaliteli haberleri sizlere zamanında ulaştırmak için çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gtx 1650 Ne Kadar Fiyat Performans Ürünü?

Geçtiğimiz günlerde Nvidia yeni ekran kartı Gtx 1650’yi piyasaya sürdü. Peki bu ekran kartı Nisan …

AMD Ryzen 7 2700X İşlemcisinin 50. Yıl Özel Sürüm Tasarımı Ortaya Çıktı

Birkaç haftadır kuruluşunun 50. yılı için özel bir işlemci ve ekran kartı sunacağı belirtilen AMDiçin en net sızıntı …

2 Yorumlar

  1. Avatar

    AMD Threadripper 1950X tercihimdir.

  2. Avatar

    Biz kullanıcılar her zaman fiyat,performans dengesini baz almışızdır. İnşallah fiyatlar uygun olur da yüksek hızlara ulaşabiliriz. Yeni teknoloji artık ulaşılamaz olmamalı.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla