Anasayfa / Haberler / Oyun / 2018’de Oynamak İçin Sabırsızlandığımız Oyunlar

2018’de Oynamak İçin Sabırsızlandığımız Oyunlar

Bu makalemizde 2018’de çıkacak ve ikimizi en çok heyecanlandıran oyunlara yer verdik. Önümüzdeki yıl irili ufaklı birçok oyun oynayacak olsak da bu 14 yapımı düşünmekten akşamları gözümüze uyku girmiyor. Oyunların listemize girmeleri için kesin tarihleri açıklanmamış olsalar da yapımcılar tarafından verilen 2018 çıkış garantisi ve en azından yılın hangi çeyreğinde piyasaya sürüleceği tahmini yeterliydi. Bundan dolayı eminim ki hepimizin merakla beklediği Türk yapımı Mount & Blade II: Bannerlord listemizde yer bulamadı. TaleWorlds’ün oyunun çıkış tarihiyle ilgili bir tahmini bulunmuyor. Oyunun basın bültenlerinde de 2018’le ilgili herhangi bir ipucu yok, bundan dolayı listemizde kendisine yer bulamadı. Oyunların sıralamalarınıysa kesin/tahmini çıkış tarihlerine göre yaptık. Yayınlanan fragmanlarını da çıkış tarihlerine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan sizi 2018’de oynamayı sabırsızlıkla beklediğimiz oyunlara alalım:

God of War 
2018 1. çeyrek

PS4’e özel olarak piyasaya sürülecek God of War, serinin önceki oyunlarından oldukça farklı bir yönde gidiyor. Hem Kratos hem de oynanış mekanikleri, nasıl desem, biraz daha oturaklı. Yunan tanrılarını tokatladıktan sonra İskandinav tanrılarının topraklarında yaşamaya başlayan Kratos artık kavgayı dövüşü bırakıp kendisini oğlu Atreus’un eğitimine adamış… Ta ki kavga dövüş onu bulana kadar.

Yeni God of War kamera açısından, hikâye anlatım tarzına; dövüş mekaniklerinden, atmosferine kadar tamamı ile yeni bir oyun. Kameranın aşağı inişi ve Kratos’un saniyede kafasını kopardığı düşman sayısı azaldığı için dövüşler daha taktiksel olup yavaşlamış. Kratos’un hapsedilemez öfkesi ve dindirilemez nefreti oğlu Atreus sayesinde de dizginlenmişe benziyor. Sony’nin son açıklamalarında oyunun 25-30 saatlik saf hikâye sunacağını öğrendikten sonra, The Last of Us’ın Kratos’lusunu görür müyüz acaba diye meraklanmadım değil.

 

Shadow of the Colossus
6 Şubat 2018

PlayStation 2’nin gerçek efsanelerinden biri tamamen yenilenmiş halde geri dönüyor. Bu sadece şu oyuna saatlerini, günlerini dökmüş olan bizleri değil bu şaheserle ilk defa tanışacak olan yeni oyuncuları da müthiş heyecanlandırması gereken bir şey. O yeni oyunculardan biriyseniz bu oyun etrafında neden bu kadar gümbürtü koptuğunu anlamıyor olabilirsiniz. Anlayacaksınız. Anlayacak ve sonra siz de bu ismi her duyduğunuzda övgüyle bahsedeceksiniz.

Shadow of the Colossus öyle sıradan bir remake değil. Ha öyle olsaydı da gayet heyecan verici olurdu ama oyunun tamamen baştan, sıfırdan, komple yeniden yapılmış olması ve yayınlanan fragmanların harika görünmesi beklenti katsayımızı tavan yapmaya yetti. Minimalist tasarımlara rağmen video oyunlarının sanata en çok yaklaştığı oyunlardan biri olan Shadow of the Colossus’ta o 16 devin peşine düşmek ve zayıflıklarını bulmak (daha doğrusu hatırlamak) için sabırsızlanıyorum.

A Way Out
23 Mart 2018

Bazı oyunlar için “Böylesini hiç oynamadık!” deriz ya, işte A Way Out sanki öyle bir oyun olacak gibi. Brothers: A Tale of Two Sons’ın yönetmeni Josef Fares ve ekibinin elinden çıkacak A Way Out özünde bir hapishaneden kaçma oyunu. Fakat A Way Out’u diğer oyunlardan farklı kılan özelliği, co-op oynanış sistemi.

A Way Out’u co-op olarak bir arkadaşınızla oynamak zorundasınız. Oyunun hikaye anlatımı tamamı ile bu co-op sistemi üzerine inşa edilmiş durumda. Kamera açılarından, seçim yapmanız gereken anlara kadar her şey partnerinizle tam bir işbirliği içinde olmanızı gerektiriyor. A Way Out yapısı gereği çok efsane bir oyun da olabilir, bir balon da. Göreceğiz.

Far Cry 5
27 Mart 2018

Ubisoft Far Cry 5’i öyle bir zamanda duyurdu ki, bundan güzel reklam kampanyası olmazdı herhalde. Amerika, Başkan Trump ve Nazi görüşlerini savunan aşırı sağ kesimle uğraşırken, Far Cry 5 karşımıza ırkçı bir grup tarafından ele geçirilmiş kasabayı kurtarma hikâyesiyle çıktı.

Oyun ilk bakışta serinin 3. ve 4. oyunlarına benzemekte ama Ubisoft bu sefer hem hikâye anlatımında hem de oynanışta bazı farklılıklara gidecek. Ubisoft’un başımıza dert ettiği kuleler Far Cry 5’de yer almayacak. Cinsiyetine kadar kişiselleştirebileceğimiz karakterimizin oyun boyunca yaptığı tercihler oyun dünyasında birçok olayı ve NPC’yi etkileyecek. Ama Far Cry’ın imza çatışma mekanikleri ve açık dünyası 5’inci oyunda da kendilerine yer bulacaklar. Benim en çok merak ettiğim, Ubisoft’un ırkçılık, dini kendi çıkarları için kullanma ve Amerikan militanlığı gibi oldukça ağır konuları nasıl ele alacağı.

Detroit: Become Human
2018 1/2. çeyrek

2000 sayfayı aşan bir senaryo, verebileceğimiz binlerce farklı karar, üç farklı ana karakter, bizi toplumsal gerçeklerle yüzyüze bırakarak düşünmeye sevkedecek bir hikaye. Heavy Rain ve Beyond: Two Souls ile gönüllere taht kuran David Cage’in yeni oyununu böyle ufak biçimde özetlemek mümkün. Detroit: Become Human gördüğümüz kadarıyla daha önce benzerini görmediğimiz çeşitlilikte bir oyun, çünkü yaptığımız her seçim bizi oyunun farklı bir kısmına götürüyor ve hikayeyi tamamen değiştiriyor. “Acaba öyle değil de böyle mi yapsaydım” diye diye acaba kaç kere oynayacağız bu oyunu?

Sosyal sorunlara ve topluma odaklanacak oyunda oyuncuları rahatsız edici içerikler olacağını biliyoruz, yayınlanan fragmanlardan birinde küçük bir kız çocuğuna şiddet uygulayan babayı görmüştük mesela. Hatta verilen kararlar çocuğun ölmesine kadar giden sonuçlara neden oluyordu. Oyunun Isaac Asimov’un robot hikayelerinden esintiler taşıyan senaryosu insanlarla androidler arasındaki dramaları ön plana çıkaracak ve androidlerin insanlar karşı gelip gelmeme arasında yaşadıkları ikilemleri son derece gerçekçi biçimde yansıtacak. Büyüleyici fragmanlarını izlediğimiz yeter, artık bir an önce Kara’yı, Connor’ı ve Markus’u oynamak istiyoruz.

Days Gone
2018 1/2. çeyrek

“Hani E3’de Sony’nin duyurduğu su gibi akın akın gelen zombili oyun,” ya da kısa adıyla “Days Gone” benim 2018’de en çok merakla beklediğim oyunlardan biri. Post apokaliptik ve açık dünyayı yan yana koyduğun zaman zaten hazır oluyorum, bir de üstüne Days Gone’un Syphon Filter’i yapan ekip tarafından geliştirildiğini söylediğin zaman yeme de yanında yat moduna giriyorum.

Days Gone’da motorcu ve eski ödül avcısı Deacon St. John olarak global bir virüsün dünyanın nüfusunun çok büyük bir kısmını yok ettiği dünyada hayatta kalmaya çalışacağız. Açık dünya olacak ve görevlere farklı yollardan yaklaşabileceğimiz Days Gone aynı zamanda eşya üretim sistemi ve kullanılabilir araçlar da içerecek.

Red Dead Redemption 2
2018 2. çeyrek

O kadar istedik, duvarlara vurduk ve sonunda Rockstar nihayet bize yıllardan beri istediğimiz şeyi vermeye karar verdi: Red Dead Redemption 2.

Serinin ikinci oyununda Vahşi Batı’nın en azılı kanun kaçakları Van der Linde çetesinin bir üyesi Arthur Morgan olarak oynayacağız. Red Dead Redemption 2 hem Rockstar’ın alışık olduğumuz oynanış mekanikleri ve mizah anlayışını içerirken hem de oyunculara büyük bir online içeriği de sunacak.

 

Metro Exodus
2018

Metro Exodus’un Microsoft E3 2017 konferansındaki tanıtım fragmanı tam bir grafik gövde gösterisiydi. Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin Metro 2035 romanından esinlenen Exodus, bizi yine nükleer bir savaş sonrası mahvolmuş Moskova’ya götürüyor. Önceki iki oyunda olduğu gibi yine Artyom’la oynayacağımız Exodus’da bu sefer metrodan çıkıp, Rusya’nın acımasız topraklarına gidiyoruz.

Exodus önceki Metro oyunlarından daha açık bölümlere ev sahipliği yapacak. Oyun alanımız artık metro değil, insanlar tarafından yıllardan beri dokunulmamış yeryüzü. Bu da demek oluyor ki karşımıza daha önce hiç görmediğimiz yaratıklar çıkacak ve Artyom hiç olmadığı kadar zorlanacak. Exodus’un açık oyun alanı aynı zamanda yanında dallanan hikâyeyi ve oyuncu tercihlerini de getirecek.

 

Vampyr
2018

Bir oyunda aradığınız şeyler nedir mesela? Örneğin birbirinden farklı sonları olsun mu? Şöyle karanlık, içine çeken bir atmosfer? Yaptığımız seçimler oyun dünyasını derinden etkilesin mi ki? Ha bir de dilediğimiz gibi kişiselleştirebileceğimiz bir yetenek ağacı olsun mesela? Hah işte Vampyr bu.

Oyun bizi 1918 yılına götürecek ve kendimizi İspanyol Gribi’nin ölüm saçtığı İngiltere sokaklarında bulacağız. Kendini hayat kurtarmaya adamış olan ünlü cerrah Dr. Jonathan Reid’i canlandıracağımız oyunun tüm esprisi kendisine de vampirlik illetinin bulaşmış olmasında yatıyor. Hayat mı kurtaralım, e peki o zaman kimlerden besleneceğiz, ya kimleri öldüreceğiz falan diye sürekli olarak karar verme durumunda olacağız ve kendimiz için seçeceğimiz yol bizi oyunun dört farklı sonundan birine yönlendirecek. Hatta sokaklardaki birbirinden cazip yemeklere, pardon insanlara bulaşmayıp da kimseyi öldürmeden oyunu bitirebilirsek Pasifist sona ulaşacağız. Uzun bir aradan sonra vampir temalı karanlık bir oyun oynayabilecek olma fikri beni cidden çok heyecanlandırıyor.

Spider-Man
2018

Örümcek hislerim beni yanıltmıyorsa Insomniac Games’in Spider-Man’i PlayStation 4’ün en aksiyonlu, en iyi oyunlarından biri olacak. Daha ilk fragmanından itibaren ağzımızın suyunu akıtan, çıkış gününü dört gözle beklediğimiz açık dünya oyununda New York City’i ağ atarak dolaşacak, son derece çekici dövüş mekanikleriyle kötülerin canına okuyacağız. İçinde hem Peter Parker, hem de bir diğer Spider-Man olan Miles Morales’in yer alacağı oyunda yer yer Mary Jane ile bile oynayabileceğiz. Hikayeyi onun gözlerinden görmek çok değişik bir his olacak. Zaten oyunun kreatif direktörü Byran Intihar da “süper kahramanların dünyasında süper güçleri olmayan bir karakter olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayacaksınız” diyerek merakımızın üzerine kat çıkmıştı.

Oyunun şimdiye kadar yayınlanan videolarında Mr. Negative’i de gördük, Wilson Wisk yani nam-ı diğer Kingpin’i de. Arada Shocker da gözüme çarptı, Norman ‘Green Goblin’ Osborn da. İçinde daha kimbilir hangi kötü adamlar bulunacak, ama ne olursa olsun şimdiden emin olduğumuz bir şey var ki bu oyun Spider-Man fantazisini en üst düzeyde yaşayabileceğimiz bir oyun olacak. Hangimiz binalar arasında ağ atarak gezinme hayali kurmadık ki, haksız mıyım?

 

Hakkında Fatih Bıyıklı

Fatih Bıyıklı
Güncel, doğru ve kaliteli haberleri sizlere zamanında ulaştırmak için çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Respawn: Apex Legends’ın Gecikme Problemine Odaklanıyor

Respawn Entertainment, Apex Legends’taki gecikme sorunun farkında olduklarını ve bu soruna öncelikli olarak baktıklarını söyledi. …

Days Gone Piyasaya Çıktı

Yeni Playstation 4 oyunu Days Gone siz oyun severler için piyasaya sürüldü. Peki oyunun konusu …

3 Yorumlar

  1. Avatar

    Nejla hanım steam üzerinden birbirimizi takip edebiliriz

  2. Avatar

    Gerçekten bir oyun tutkunu olarak yeni oyunların çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Güzel çalışma olmuş. Teşekkürler…

  3. Avatar

    Hastasıyız. Sabırsızlıkla yeni oyunları bekliyoruz…

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla