Anasayfa / Haberler / Bilim / 2016 Yılında Keşfedilen Gökyüzündeki Garip Işıkların Sırrı Çözüldü

2016 Yılında Keşfedilen Gökyüzündeki Garip Işıkların Sırrı Çözüldü

Aurora olarak adlandırılan kutup ışıklarına benzeyen garip gök ışıklarının kaynağı belirlendi.

STEVE adı verilen yeni bir gök ışığı türü, 2016 yılında keşfedildiğinden bu yana gizemini koruyordu. Bilim insanları bu yapının sırrını da çözdü.

Bu fenomenin daha önce görüldüğü ancak resmi olarak keşfedilmediği başka vakalara ait uydu görüntüleri ve bilinen Steve vakalarına ait ölçümler kullanılarak Stevelerin sırrı ortaya çıkarıldı.

steve ışıkları ile ilgili görsel sonucu


Kutup ışıkları daha çok yeşil-turkuaz renklerde olurken bu ışıkların renkleri mor-kırmızı arasında değişiyor. Steveler auroralardan farklı olarak daha alçak irtifada ortaya çıkıyorlar ve renkleri de daha farklı oluyor.

steve ışıkları ile ilgili görsel sonucu

Normalde kutup ışıklarında yüklü parçacıklar yeryüzüne doğru çekilirken iyonosferde çarpışıyor ve kutup ışıklarını yaratıyorlar. Steveler de ise parçacık çökmesi olmaksızın parçacıkların ısındığı durumlarda ortaya çıkıyorlar ve atmosferin daha farklı seviyelerinde de oluşabiliyorlar.

Hakkında Muhammet Halim Soylu

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya’da selfie ile hastalıkları teşhis edebilen uygulama geliştirildi

Nijnıy Novgorod’da selfie çekme yöntemiyle hastalıkları erken aşamada tespit edebilen bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. …

Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı’nın Sözünü Kesen Robota Format Cezası Verildi

Dünya Güvenli İnternet Günü etkinlikleri kapsamında Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, etkinliği ziyaret etti ve …

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla